Centar za nematerijalnu kulturnu baštinu
Stvaranje prepoznatljivog istraživačkoga centra za istraživanje, dokumentiranje i populariziranje nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske, s naglaskom na području Slavonije, Baranje i zapadnoga Srijema.
Stvaranje istraživačkog centra izvrsnosti u području proučavanja nematerijalne kulturne baštine kao središnjeg mjesta u Republici Hrvatskoj na kojemu će se okupljati znanstvenici iz Republike Hrvatske, ali i izvan nje (dijalektolozi, etnolozi, antropolozi, povjesničari, glazbenici).
Djelatnosti Centra za nematerijalnu kulturnu baštinu
Istraživanje: sustavno istraživanje i dokumentiranje nematerijalne kulturne baštine, uspostavljanje dijaloga s institucijama važnim za zaštitu nematerijalne kulturne baštine, izrada projekata u okviru nacionalnog i međunarodnog sustava zaštite nematerijalne kulturne baštine, organizacija tribina, rasprava i stručnih događanja vezanih uz teme koje se bave nematerijalnim kulturnim dobrima.
Edukacija i popularizacija: organizacija edukativnih obilazaka lokaliteta nematerijalne kulturne baštine za sve dobne skupine, održavanje obrazovnih programa za turističke vodiče, turističke djelatnike pratitelje i ostale zainteresirane osobe, organizacija edukativnih i kreativnih radionica, pružanje podrške u provedbi sveučilišnih programa koji se dotiču ovoga istraživačkog područja.
Vrlo bogato kulturno, jezično, povijesno, etnografsko i antropološko nasljeđe zavrjeđuje istraživački prostor u okviru kojega će se nematerijalna kulturna baština istraživati, dokumentirati i popularizirati kroz terenska lingvistička i povijesna istraživanja, organiziranje znanstvenih konferencija, okruglih stolova, različitih edukacija, a sve sa svrhom popularizacije nematerijalnih kulturnih dobara u širem društvenom kontekstu. Svakako je održivost nematerijalne kulturne baštine jedan od osnovnih ciljeva ovoga centra budući da se radi o ugroženim kulturnim dobrima čija očuvanost i opstanak ovisi o malom broju znanstvenika entuzijasta koji se skrbe i koji ju trajno pohranjuju uporabom najsuvremenije digitalne opreme te time čuvaju od zaborava i potpunoga nestajanja.
Unaprjeđenje održivog razvoja nematerijalne kulturne baštine moguće je kroz poticanje i osposobljavanje većeg broja stručnjaka koji bi se bavili problematikom zaštite i očuvanja nematerijalne baštine, kontinuiranim dokumentiranjem nematerijalne baštine s obzirom na to da se ona mijenja i iznimno je podložna utjecaju društvenih, gospodarskih, demografskih i ostalih promjena, usklađivanjem dokumentiranja nematerijalne baštine između lokalne i institucionalne razine.
Ciljevi centra:
- Stvoriti poticajno istraživačko okruženje koje će djelovati na dobrobit znanstvenika i stručnjaka na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
- Povezati znanstvenike i stručnjake koji se bave nematerijalnom kulturnom baštinom kroz istraživanja i projekte, ali i sve oblike popularizacije.
- Uključiti studente Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti na svim razinama od preddiplomske do poslijediplomske u rad Centra na svim razinama od istraživanja do popularizacijskih aktivnosti.
- Uključiti nositelje nematerijalne baštine u sve znanstvene, stručne i popularizacijske aktivnosti.
- Uvrstiti tematiku nematerijalne baštine u raznovrsne oblike neformalnog i formalnog obrazovanja kroz rad u raznim stručnim i znanstvenim povjerenstvima pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja kojima je svrha izrada predmetnih kurikula u osnovnim i srednjim školama, ali i dječjim vrtićima.
- Podizati svijest lokalnog stanovništva o vrijednostima i značaju nematerijalne kulturne baštine te o njihovoj ulozi u očuvanju, prenošenju i znanstvenom korištenju ove baštine.
- Uključiti nematerijalnu baštinu u postojeće projekte vezane uz kulturnu baštinu i turizam na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.
- Uključiti jedinice lokalne uprave i samouprave u aktivnu provedbu znanstvenih i stručnih aktivnosti Centra.